Libahunt
August Kitzberg
Sai siis seekord läbi loetud, üks eesti draamakirjanduse klassikaid. Nimelt siis kirjaniku August Kitzbergi tuntud näidend "Libahunt". Nimelt on see Kitzbergi hinnatuim kirjandusteos.
Lugu räägib perest, kelle ukse taha ilmus hirmunud noor tüdruk. Samal õhtul hukati ta ema, kes oli väidetavalt nõid. Perenaine ja peremees otsustasid ta enda juurde võtta ning koos samaealise kasutütre ja suurema pojaga üles kasvatada.Kümme aastat hiljem olid lapsed suureks kasvanud ja perepojal Margusel vaja naist võtta, kuid vanemate sooov oli, et ta abielluks oma suguvõsa verega. Ja kuna Mari oli nende juures elanud palju kauem, siis Margus pidi oma kasuõe Mari naiseks võtma. Kuna kasuõde Tiina oli ilusam, arukam, südamlikum ja kirglikum, armus Margus hoopis temasse. Pere polnud aga sellega nõus ega lubanud Margusel Tiinat võtta. Ka külarahvas oli Tiina vastu ja uskus Mari juttu, et Tiina olevat tegelikult libahunt, kes kord varsa murdis. Kuid Margus sellest ei hoolinud, tema armastas Tiinat. Tiina oli löödud ning jooksis ära metsa.Marguse pere oli rahul, et tüdrukust lahti said, kuid Margus oli pikka aega norus. Ükskord ilmus Tiina kodu uksele ning kutsus Margust endaga metsa elama. Margus aga kõhkles ning Tiina jooksis nuttes minema.
Viis aastat oli möödunud. Ema ja isa olid surnud. Mari oli Marguse naine, kuid nende suhted olid halvad. Vanaema oli kaotanud silmanägemise, kuid püsis siiski veel elus. Ühel ööl tulid hundid lauda juurde ulguma. Margus võttis püssi, tahtis hunte minema peletada, kuid tabas Tiinat, kes surmavalt haavata sai. Ta viis Tiina tuppa, kus nad rääkisid ja siis Tiina suri Marguse kate vahel.
Mina leian, et näidendi mõte oli näidata inimestele, mida võivad teha mõned üksikud sõnad.
Nimelt jaaniõhtul, kui and nukuajamist mängisid ja Mari Tiina peale kadedaks sai, piisas tal öelda vaid "libahunt" ja juba lahvatas jutuvadin. Jutt levis nagu kulutuli. Ja Tiina maine oli sekunditega minema pühitud. Ja kõigele aitas kaasa tema enda jutt vihahoos.
Kuidas võivad inimese lähedased mõjutada nende elu ehk vanemad mõjutavad oma lapse elu. Näiteks Tiinat hakati süüdistama selles, et tema ema oli arvatavasti nõid. Tema ema maine pärast kannatas ta ise. Ja Marguse vanemad. Nad ei lasknud tal abielluda naisega, keda ta tõesti armastas. Nad surusid talle Marit peale.
Näidata, et inimesed ei peaks võib-olla alati eelarvamustest kinni hoidma. Et anda inimestele võimalus tõde rääkida, isegi kui sa seda uskuda ei soovi.
Lõpuks ju tuli välja, et Tiina ei olnud libahunt. Kuid nad võtsid teda kuulda alles siis, kui taipasid, et olukord on tõesti tõsine. Siis kui oli käes viimne minut.
Kommentaare ei ole:
Postita kommentaar